sobota, 13 kwietnia 2013

Due Diligence Hyip

Jeśli jesteście początkującymi inwestorami online jesteście narażeni na błędy w doborze programów w jakie zamierzacie zainwestować. W świecie hyip bardzo dużo programów nie jest w stanie przetrwać jednego cyklu, gdyż taki jest zamysł ich twórców, którzy chcą zarobić jak najszybciej jakiekolwiek pieniądze.
Jednym z większych problemów nowych inwestorów jest chęć bardzo szybkie zrobienia zysków. W ten sposób wybierają oni programy z bardzo dużymi zyskami dziennymi, które w skali miesiąca przekraczają kilkaset procent. Takie programy bardzo rzadko są w stanie przetrwać nawet jeden, krótki bo kilkudniowy, cykl inwestycyjny. Jeśli już wkładamy pieniądze w takie programy powinniśmy korzystać jedynie z niewielkiego procentu naszego łącznego kapitału. Warto brać pod uwagę, że w jakichkolwiek inwestycjach, najgorszym doradcą jest chciwość. Lepiej mieć niewielki zysk, niż ryzykować bardzo poważną stratę naszych pieniędzy.
W tym poście zamierzam opisać sposób dobierania programów do naszego portfolio inwestycyjnego.
W świecie hyip analizę programów nazywamy Due Diligence. W jej ramach mieści się zebranie, jak największej liczby informacji, które dostępne są o programie w formie online.
W ten sposób możemy wybrać programy, które nawet mają charakter ponzi, ale uzyskać z nich zyski. Ważne jest, by w naszym portfelu było kilka różnych programów, często o różnym okresie inwestycji i różnej skali zysków oraz ryzyka. Równie istotne jest to, by wybierane przez nas programy były profesjonalnie wykonane.
Jak, więc rozpocząć analizy?
1. Na początku powinniśmy sprawdzić na jakim skrypcie jest zbudowany dany programy. Hyip używają najczęściej popularnych skryptów, które mają, jednak różny poziom ceny, którą za nie trzeba zapłacić. Generalnie im droższy jest skrypt tym lepiej dla programu. Jeszcze lepiej, gdy skrypt posiada modyfikacje wykonane przez twórców w stosunku do pierwotnej jego wersji. W ten sposób wiemy, że twórca Hyip włożył trochę pracy w program, a więc możemy domniemywać, że zależy mu na, jak najdłuższym trwaniu programu. Jest to jeden ze sposobów na uniknięcie inwestowania w dużą liczbę programów, jakie padną w kilka dni po naszej inwestycji. Popularne skrypty to między innymi ShadowScript, czy GoldCoder. Jeśli nie wiemy, jaki skrypt posiada program zawsze możemy poszukać takich informacje od bardziej doświadczonych inwestorów na forach. Warto jest również sprawdzić, czy program jest na oryginalnej licencji, co możemy zrobić na stronach producenta danego skryptu. Jeśli program nie ma licencji na skrypt, a jest tak w przypadku 95% Hyip tworzonych na GoldCoder, powinniśmy mieć już ograniczone zaufanie do takiego programu.
Nawet, jeśli program jest piramidą zawsze mamy szansę na zysk, jeśli admin rozwija program, a my jesteśmy wczesnymi inwestorami. Z drugiej strony warto ograniczyć reinwestowanie do minimum, czyli wypłacać zyski, jak najszybciej, by opuścić program w odpowiednim momencie. 
2. Gdy przyjrzeliśmy się już skryptowi strony oraz jej wykonaniu i wiemy, że mamy do czynienia z profesjonalnym skryptem czas sprawdzić dane o domenie, IP strony. Sprawdzić możemy to w bazie WHOIS. Możemy to zrobić na przykład tu:

http://whois.domaintools.com
Na stronie możemy sprawdzić datę zarejestrowania domeny w zakładce Registration, a także datę wygaśnięcia. Dobrze jest, gdy data założenia domeny jest, choć kilka tygodni wcześniejsza, niż data uruchomienia programu. W ten sposób możemy przypuszczać, że admin programu pracował nad stroną, czy strategią reklamy oraz promocji programu.
W WHOIS nie zawsze znajdziemy informacje o twórcy strony, czy właścicielu domeny, gdyż często są one ukrywane, czyli prywatne. Lepiej jest, gdy takie dane się znajdują, gdyż mamy wtedy informacje o numerze telefonu, kontakcie e-mail. Jeśli dane w WHOIS się znajdują i tak nie muszą być prawdziwe, dla przykładu imię i nazwisko właściciela. Omijać powinniśmy z drugiej strony takie programy hyip, jakie posiadają dziwne znaki w bazie danych o domenie. Profesjonalne programy nie działają w ten sposób.
Dobrze jest również sprawdzić hosting strony. Jeśli jest to BlackLotus, BlockDoc to możemy mieć znacznie większą pewność, że mamy do czynienia z doświadczonym oraz profesjonalnym adminem.
3. Wracają do samej strony programu. Warto jest przeczytać wszelkie informacje jakie się na niej znajdują. Przejrzeć powinniśmy informacje w zakładach FAQ, czy About Us. Dobrze jest, gdy są one oryginalne, czyli nie są kopią z innych programów HYIP, które już upadły, czyli zamieniły się w SCAM. Jeśli informacje są oryginalne to również zwiększa pewność, że program jest profesjonalnie przygotowany.
4. Kolejnym etapem jest szukanie maksymalnie dużej informacji o programie. Warto wpisać nazwę programu lub domeny w wyszukiwarkę z dopiskiem forum, blog. W ten sposób możemy sprawdzić informacje od inwestorów, którzy już weszli w program. Pamiętajmy, jednak by mieć ograniczone zaufanie do takich stron. Są one moderowane, a co za tym idzie wiele for usuwa niekorzystne dla programu  informacje. Dzieje się tak w sytuacji, gdy właściciel strony współpracuje z adminem, ale my o tym nie wiemy. W ten sposób wszelkie informacje o złych znakach, które mogą sugerować, że program nie płaci, jest bliski upadku, mogą się nie znajdować na forum. W związku z tym powinniśmy przejrzeć, co najmniej kilka forów oraz niezależne blogi, jak http://hyip-blog-investment-monitor.com
Fora dają nam informacje, czy program płaci znacznie szybciej, niż monitory, o których wspomnę za chwilę. Dodatkowo możemy badać popularność programu, informacje o problemach z płatnościami. Na forach możemy pytać również bardziej doświadczonych inwestorów, choćby o informacje o skrypcie strony, profesjonalizmie wykonania programu.
5. Kolejny etap to wyruszenie na popularne monitory. Monitory to programy, które za pieniądze od adminów umieszczają ich reklamy. Z tego powodu monitor znacznie później, niż inwestor powie nam, że program nie płaci. Z drugiej strony duże monitory mają bazy SCAM, czyli upadłych programów, które nie płacą nawet monitorom, ale nadal istnieją w sieci, jako strony. W ten sposób wykluczamy programy hyip, jakimi nawet nie warto się interesować i tracić na nie więcej, niż minuty swojego czasu.
Monitory mówią nam również, jak silnie promuje się dany program. Długoterminowe programy nie powinny na początku mieć bardzo silnej reklamy, gdyż nie pozyskają kolejnych środków na utrzymanie się w przyszłości, jeśli kolokwialnie, "wystrzelają się" z reklamą i promocją, zbyt szybko. Programy średnioterminowe, czyli mające plany na ok. 60-90 dni, również lepiej, gdy reklamują się niezbyt nadmiernie.
To na ilu monitorach jest dany program sprawdzimy tutaj: http://www.allhyipmonitors.com
Monitory wskazują nam również, jak długo dni działa dany program. Jest to ważne, gdyż najczęściej nie warto jest wchodzić w program pod koniec cyklu trwania inwestycji. Innymi słowy, jeśli program ma plany na 90 dni to nie powinniśmy w niego wchodzić, gdy program działa już 70-80 dni, gdyż może on nie przetrwać wypłaty pierwszych depozytów. Najlepszym rozwiązaniem jest być pierwszym inwestorem w programie, a więc wchodzić w program krótkoterminowy w pierwszych dniach istnienia, średnioterminowy w pierwszych kilkunastu dniach, a długoterminowy w kilku pierwszych tygodniach. W ten sposób nawet, jeśli hyip to piramida, możemy z niego wyjść z zyskiem, jeśli wybraliśmy profesjonalny program.
6. Następnym elementem, który nie powinien być przeceniany przez nas, ale z drugiej strony nie powinniśmy go pomijać jest badanie popularności programu w Alexa: http://www.alexa.com
Poszczególne zakładki z wielkością ruchu na stronie, procentem odwiedzin, ilością wyszukiwań programu w wyszukiwarkach, daje nam pogląd o tym, jak rozwija się program, jak działa promocja admina oraz czy nie mamy do czynienia z budowaniem sztucznego ruchu.
Sztuczny ruch na stronie możemy zobaczyć, gdy na wykresie kilkudniowych odwiedzin mamy nadmiernie duży ruch. Taki program powinniśmy pominąć, gdyż admin gra na inwestorów, którzy dobierają programy jedynie na podstawie ich popularności. Sztuczny ruch ma ich przekonać, że w program warto wejść, bo są nowi inwestorzy, których w rzeczywistości nie ma.
W Alexa ruch na stronie programów powinien być w stabilnym wzroście, choć wiele zależy nam jakim etapie jest dany program. Istotne jest również, jaki procent oferuje program.
Dla przykładu: Jeśli program oferuje 100 procent zysku z depozytu po kilku miesiącach inwestycji to przy równym przyroście inwestorów do programu jest w stanie, nawet jako piramida utrzymać się dłuższy czas. Jednak stabilny wzrost inwestorów przy 200% zysków znacznie skraca żywotność piramidy. Większość HYIP to mimo wszystko piramidy, więc przyrost inwestorów jest w nich niezwykle istotny.
Najlepiej, gdy program ma lekki wzrost ruchu na stronie, jaki jest stabilny przez długi czas.Taki program ma dobry plan promocyjny, wyważone programy inwestycyjne i nie powinniśmy na nim stracić.
Jeśli program bardzo szybko zyskuje nowych inwestorów powinniśmy mieć, co do niego obawy, że zbyt długo nie utrzyma się na rynku, zwłaszcza przy dużych procentach zysków jakie oferuje każdego dnia.
7. Gdy program, jaki analizujemy przebrnął wszystkie, powyżej przedstawione punkty pozytywnie dobrym rozwiązaniem jest skontaktować się z adminem programu przez e-mail podany na stronie, chat, czy kontakt telefoniczny. Brak odpowiedzi na nasze zapytania powinien nas zdecydowanie zaniepokoić. W mail możemy zawsze zadać pytania typu: jak zamierza rozwijać program, skąd ma pieniądze na wypłaty, itd. Wszelkie odpowiedzi warto przeanalizować, gdyż wskazywać mogą intencje admina oraz jego profesjonalizm i poważne podejście do prowadzenia programu.

Na koniec warto jeszcze dodać, że nie warto kierować się informacjami o liczbie inwestorów, czy wypłat jakie pokazywane są na stronach programu. Bardzo rzadko są one prawdziwie.
Jeśli analizujecie program wg. punktów jakie podałem powyżej dobrze jest używać jakiejś skali, na przykład szkolnej od 1 do 6 i przypisywać programowi w każdym punkcie ocenę. Im wyższa jest ocena tym pewniejszy program. Dodatkowo w ten sposób możemy ocenić, czy warto w danym programie jedynie wypłacać zyski, czy zdecydować się na reinwestowanie przez jakiś czas. Na podstawie punktacji możemy również ocenić ile z naszego łącznego kapitału, jaki przeznaczamy na inwestycje w hyip powinniśmy włożyć w dany program.
O wyborze kwoty do inwestycji w wybrany program, czy o podejmowaniu decyzji o reinwestowaniu napiszę w kolejnym poście.
Po lewej stronie w Aktywnych Inwestycjach przedstawiam informacje o programach o jakich sam przeprowadziłem Due Diligence oraz w jakich sam posiadam zainwestowane pieniądze.

Pozdrawiam i Zapraszam do śledzenia bloga.

ACE 

Brak komentarzy: